میز ضد ارتعاش

عرضه میزهای ضد ارتعاش برای افزایش دقت تصاویر میکروسکوپ‌ها/مجوز CE برای محصولات دانشی ایرانی

محققان کشور اخیرا موفق به طراحی و ساخت میز ضد ارتعاش نانو شده‌اند که برای افزایش دقت تصویربرداری میکروسکوپ‌ها، قادر است نویزهای مکانیکی را تا یک چهارم کاهش دهد.

به گزارش ایسنا، یکی از شرکت‌های فناور حوزه نانو، موفق به طراحی و ساخت ابزارهای تصویر برداری در حوزه نانومتری شده است. ۶ محصول دارای گواهی نانو مقیاس شامل “هایپرترمیا”، “میکروسکوپ پروبی روبشی آموزشی (SPM-EDU)”، “میکروسکوپ تونلی روبشی آموزشی (STM-EDU)”، “میکروسکوپ پروبی روبشی (SPM)”، “میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM)” و “میکروسکوپ تونلی روبشی (STM) “است.

این میکروسکوپ‌ها، ابزارهایی کوچک و قابل استفاده در هر آزمایشگاهی است و تاکنون ۱۹ دستگاه از این میکروسکوپ‌ها در آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی توانا نصب شده و در حال بهره‌برداری است.

میز ضد ارتعاش از جمله محصولات دانش‌بنیان این شرکت است. این دستگاه برای افزایش دقت تصویربرداری میکروسکوپ‌ها، نویزهای مکانیکی را تا یک چهارم کاهش می‌دهد. میز ضد ارتعاش نانو سطحی کاملا مسطح، بدون ارتعاش و تکان را فراهم می‌کند. این میز در ابعاد مختلف و با توجه به نوع کاربرد آن در چندین مدل طراحی شده است. این دستگاه قابل کاربرد در آزمایشگاه‌های اپتیک، شیمی، لیزر، مغناطیس و الکترونیک است.

این میزها که برای استفاده دستگاه‌های میکروسکوپی طراحی و ساخته شده، دارای درجه بالایی از حفاظت در برابر ارتعاشات است. صفحه مرکزی این میز، در ابعاد ۵۰۰ ×۵۰۰ میلیمتر مربع جهت قرار گرفتن دستگاه مورد نظر کاملا مسطح و دارای استحکام بسیار زیاد تا حدود ۷۰ کیلوگرم است.

میکروسکوپ پروبی روبشی حرفه‌ای (SPM) از دیگر دستاوردهای فناورانه این شرکت و ترکیبی از میکروسکوپ‌های تونلی روبشی و نیروی اتمی (SPM) است.

امروزه اهمیت شناسایی و بررسی مواد و سیستم‌ها با استفاده از سیستم‌های مشخصه‌یابی در فناوری‌های پیشرفته و تحقیقات به عنوان یک بخش مهم و غیرقابل اجتناب مطرح است. میکروسکوپ‌های پروبی روبشی یکی از کاربردی‌ترین سیستم‌های مشخصه‌یابی‌ هستند که با داشتن مجموعه‌ای از تکنیک‌ها توانایی بررسی سطح مواد با قدرت تفکیک بالا در محدوده نانومتر و حتی آنگستروم را دارند.

این میکروسکوپ سطح مواد را در مقیاس نانو و حتی آنگستروم روبش می‌کند و تصاویر توپوگرافی یک خاصیت ویژه از سطح مواد را ارائه می‌دهد.

در این دستگاه در مقایسه با نمونه‌های مشابه امکان جابه‌جایی مد تصویربرداری به آسانی و تنها با تعویض تیپ انجام می‌شود. از این رو این میکروسکوپ دارای مودهای تصویربرداری جریان ثابت و تصویربرداری ارتفاع ثابت است.

اجزای مختلف دستگاه شامل یک دستگاه کامپیوتر و یک کیس الکترونیک واحد و دو هد جداگانه برای STM و AFM است که کاربر می‌تواند با توجه به نیاز خود یکی از هدها را به سیستم متصل کرده و استفاده کند.

دستگاه سازنده تیپ STM به روش الکتروشیمیایی از محصولات دیگر این شرکت به شمار می‌رود. این دستگاه با استفاده از روش الکتروشیمیایی قادر به ساخت تیپ‌های موردنیاز در تصویربرداری به صورت کاملا اتوماتیک است. این دستگاه به عنوان ابزار جانبی میکروسکوپ تونلی روبشی است که به منظور سهولت و افزایش کیفیت تصاویر میکروسکوپی به کار می‌رود.

میانگین فروش سالانه این شرکت ۵ دستگاه در آزمایشگاه‌های سراسر کشور بوده است.

استانداردهای اخذشده برای این محصولات دانش‌بنیان علاوه بر ۶ گواهی نانو مقیاس از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، مجوز فروش در اروپا یا CE بوده است.